Jantar

Jantar je lehká a křehká látka, zvláštní forma uhlíkaté nerostné látky, někdy řazená mezi minerály. Jindy je řazena mezi organogenní sedimentární horniny, protože jde o fosilizovanou pryskyřici některých stromů, mineralizovanou pryskyřici třetihorních jehličnanů starou nejčastěji kolem 50 milionů let (je však známý jantar o stáří až 320 milionů let, tedy pocházející z prvohorního karbonu). Nejběžnější barva jantaru je zlatavě žlutá, ale nalézají se odrůdy zcela průhledné, červené, kávové i bílé. Zajímavé je, že se dodnes nepodařilo jantar uměle vyrobit, přestože je poměrně dobře známo jeho chemické složení i předpokládaný postup vzniku. Jantar je organického původu a má amorfní strukturu. Jeho složení se liší v závislosti na stromu, ze kterého pochází, i když všechny druhy jantaru obsahují terpeny nebo složky, které jsou společné ztvrdlým pryskyřicím. Třeme-li jantar vlněnou látkou, vzniká záporný náboj statické elektřiny. Tuto vlastnost jantaru popsal již v 6. století př. n. l.. Výroba šperků a ozdobných předmětů z jantaru má dlouhou tradici, neboť je lidé zpracovávali od mladší doby kamenné. Šperky a amulety z jantaru používali lidé i v dalších kulturách (např. starověké Řecko, Řím, Májská a Incká civilizace), věřili jejich síle a mnohdy jej využívali i jako talisman nebo léčebný prostředek. Jantar slouží také jako médium, uchovávající ve fantastických detailech organismy (zejména bezobratlé živočichy) z minulých geologických období. Nejstarší dochovaný jantar se zachovaným hmyzem pochází z období druhohorního triasu a má stáří asi 230 milionů let.

Aktivní filtry

 • Jantar/Amber přírodní neopracovaný, Mexiko

  2 300 Kč 1 901 Kč bez DPH

  Jantar/Amber přírodní neopracovaný - mic červené, oranžové barvy a žluté barvy

  Prodejní cena je v gramech

  Velikost: možnosti objednat 100g, 300g, 500g, 1000g

  Možnost objednat  v gramech - průměrná váha je 30g-60g kus, menší kusy 15g průměrná váha

  Země původu: Mexiko

  Využijte mimořádnou nabídku sleva 35%

 • Jantar/Amber přírodní neopracovaný 284g, Mexiko

  5 100 Kč 4 215 Kč bez DPH

  Jantar přírodní, surový kus neopracový kus, neleštěn v přírodním stavu průsvitný. Barva jantaru je vzácná červená krásný kus do sbírky i na opracování. Výhodná cena.
  Hmotnost: 284 g
  Rozměr: 12,70 x 9,26 x 4,52 cm
  Barva: červená
  Země původu: Mexiko, Chiapas

 • Jantar/Amber přírodní neopracovaný 205g, Mexiko

  3 700 Kč 3 058 Kč bez DPH

  Jantar přírodní, surový kus neopracový kus, neleštěn v přírodním stavu průsvitný. Barva jantaru je vzácná červeno-oranžová, krásný kus do sbírky i na opracování. Výhodná cena.
  Hmotnost: 205 g
  Rozměr: 9,42 x 6,93 x 6,14 cm
  Barva: červená
  Země původu: Mexiko, Chiapas